• Instagram
  • Facebook
  • Linkedin
  • WhatsApp

Topraklama

İşletme Topraklama Bağlantısı Dağıtım trafolarının ve iç ihtiyaç trafolarının yıldız noktası nötr buşingi uygun kesitte iletken ile topraklanır. Burada amaç fazlardan herhangi birinin toprağa değmesi durumunda koruma sıstemının elektrik enerjisini otomatık olarak kesebilmesidir. İşletme topraklaması yapılmayan tesislerde faz toprak arizası oluştuğunda koruma çalışamaz bu durumda toprakta enerji olur. Bu durum cangüvenliği açısından çok önem arz etmektedir. Koruma topraklama direnci küçük olmalıdır. Periyodik olarak test ve kontrolleri yapılarak gidişatı kontrol altında tutulmalıdır.

Koruma Topraklama Bağlanması   Bilindiği üzere ülkemizde Elektrikli dağitimi nötr topraklı vaziyette yapılmaktadır. Evlerimizde kullandiğimiz faz - nötr 230 Volt AC gerilimin nötr ucu toprak potansiyelindedir. Herhangi bir şekilde fazın toprak veya toprağa bağlı bir donanıma değmesi durumunda kaçak akım sıgortası yada sıgorta atarak enerjinin topraga akmasını engeller. Kullandiğimiz elektriklı makına ve aletlerin metal yüzeyleri Koruma topraklama direnci üzerinden toprağa bağlanir. Makınalarda olası bir arıza sonrası oluşan gövdeye elektrik kaçağı direk toprağa akarak insanların elektrik akımına çarpılmasını önler. Nötr ile toprak hiç bir koşulda kısa-devre edilmemelidir.

Paratoner Topraklama Bağlantısı   Paratonerler tesisleri,binaları ve özel yerleri yıldırımdan korumak amaci ile tesis edilirler. Olası bir yıldırım düşmesi durumunda  çok yüksek gerilimli  büyük akımı en kısa yoldan toprağa aktarmalıdır. Paratoner topraklama iletkeni uygun kesitte olmalıdır. Paratoner topraklama direnci de oldukca küçük değerde yapılmalıdır. 

Etiketler: Dugan Enerji

Dugan Global