• Instagram
  • Facebook
  • Linkedin
  • WhatsApp

50. Yıl

    50. YIL

     1974 yılı 20 Şubat ayında karlı bir kış günü, TEK Adapazarı tesislerinde işe başladığım günü dün gibi hatırlıyorum. Bugün geçmişe baktığımda arada 50 yıl geçmiş, bu süreç içerisinde gerek ülkemizde gerekse dünyada çok değişiklikler oldu. Teknolojik gelişmelerin daha iyi anlaşılabilmesi için bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

      İşe başladığım 1974 yıllarında trafo merkezleri arası ve yük tevzi merkezleri arasında yapılan manevra konuşmaları enerji nakil hatları üzerinden yüksek frekanslı lambalı kuranportör cihazları ile yapılıyordu. Günümüzde cep telefonları ile veya internet ortamında bilgiler aktarılabiliyor. Ayrıca o yıllarda Elektrik üretim iletim ve dağıtımı devlet kuruluşu Türkiye Elektrik Kurumu tarafından tek elden yürütülüyordu. Özel sektörün enerji alanında çalışması yasaklanmıştı. Günümüzde enerji üretiminde özel sektör daha etkili hale gelmiştir.

     Sanayinin gelişmesi ile enerji üretimi artı, elektrik sistemindeki donanımlarda teknolojik değişikliklere uğradı. Yüksek gerilimli az yağlı kesicilerin yerini SF6 Gazlı kesiciler aldı.

      Türkiye Elektrik Kurumunda, 33 yıl hizmet verdikten sonra, 2006 mart ayında emekliye ayrıldım. Aynı yıl Dugan Enerji Ltd. Şti. kurarak elektrik kurumunda yapılan işleri özel sektöre taşımış oldum. Elektrik üretim, iletim ve dağıtım sisteminde bulunan trafo ve donanımın test ve bakımlarını, standartlara uygun olarak, kalibrasyonlu test cihazlarımız ve TÜRK AK akredite laboratuvarımızda yapmaya devam ediyoruz.

     Dugan Ailesi olarak, 1.OSB’de 3600 metre kare kapalı alanda, vakumlu fırın, trafo yağı trete makınaları , ekip araçlarımız, muhtelif test cihazları ile elliye yakın personelimizle enerji sektöründe çalışmalarımıza devam ediyoruz.

     Türkiye’de üretimi bulunmayan yüksek gerilimli Yağdan havaya geçiş, silikon muhafazalı, reçine emdirilmiş sentetik tipi (RIS) kondenser buşing imalatı şirketimizin hedefleri arasında bulunmaktadır.

     Bu vesile ile ülkemizin aydınlık yarınlara taşınmasında emeği geçen, halen çalışanlarımız başta olmak üzere, şirketimizde çalışıp ayrılan eski çalışanlara ve iş ortaklarımıza sonsuz teşekkür ederim.         

 

Saygılarımla

Nesimi DUGAN

20. Şubat. 2024

Dugan Global