• Instagram
  • Facebook
  • Linkedin
  • WhatsApp

Dugan Labaratuvar Tanıtım Filmimiz

 

Yağlar, çeşitli nedenlerden dolayı kirlenir, bozulur veya yaşlanarak özelliklerini kaybeder ve görevini tam olarak yapamaz. Bu durumdaki yağlar, temas ettiği malzemeye zarar verir ve elektriksel izolasyon zayıflar. Bu nedenle trafo yağları; taşıma, depolama ve işletmede kaldığı sürece düzenli olarak denetim altında tutulmalıdır.

Trafo ve diğer elektrik donanımdan, periyodik olarak yağ örnekleri alınıp ölçümlerin yapılması gerekir. Trafonun güvenli, verimli, sürekli çalışabilmesi ve işletme ömrünün uzun olması, bu testlerin rutin şekilde yapılmasına bağlıdır.

Trafo yalıtım yağı üzerinde bir dizi fiziksel, kimyasal ve elektriksel testler yapılarak; kirlenmenin ve yaşlanmanın boyutu gözlenebilir. Aynı zamanda gelişmekte olan trafo arızaları, yağda çözünmüş gaz analizi yöntemiyle izlenebilir. Bu bilimsel yöntemler sayesinde, trafo veya donanımdaki çok küçük boyutlu olaylar, henüz ciddi arızalara yol açmadan gerekli önlemler zamanında alınır.

Böylece arızanın yol açabileceği program dışı elektrik kesintileri önlenerek ekonomik zararın ve diğer hasarların en düşük düzeyde kalması sağlanır. Bir sistemi güvenli, verimli ve de sürekli şekilde işletebilmek için, düzenli olarak test ve kontrolleri yapılarak devamlı izlenmesi gerekir.

Etiketler: Dugan Enerji

Dugan Global